10.11.2017 15:58 Tarihinde oluşturuldu. / 54 Kez okundu.
CentOS 7.0 Kurulumu

Öncelikle birçok Linux versiyonu varken neden CentOS kullanılmalıdır. Diğer versiyonlardan (RHEL, Fedora, Ubuntu...) farkı nedir? Desktop pc olarak linux düşünüyorsanız, Ubuntu Linux tavsiye edilebilir. Dosya sistemi desktop arayüzü ve program kurma kolaylıkları ve kütüphanesi ile işinizi fazlası ile görecektir.

Sunucu olarak linux düşünüyorsanız size önerebileceğim üç farklı seçenek var; Redhat Enterprise, Fedora ve tabiki CentOS. Aslında Fedora'yı sunucu amaçlı öneriyorum diyemem. Fedora ile sistemin çökmeme garantisi yok gibi. Güncelleme sonrası kernel yapısı sorunları aldığını bir çok fedora forum'da okuduktan sonra fedoraya bakış açım değişmişti. Bu belki de bir önyargıydı ancak bu durum beni diğer iki seçeneğe yönlendirmişti.

Centos ve RHEL,

Centos ve RHEL karşılaştıracak olursak. Aralarında pek büyük bir fark yok denilebilir. Ancak sunucu bazında bakacak olursak donanım desteği konusunda RHEL'in Centos'a kıyasla daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Aralarındaki en büyük fark RHEL'in ücretli olmasıdır. Ücretli olma nedeni RHEL'in güvenilir güncellemeler barındırması ve teknik destek hizmetidir.

Bazı sitelerde, CentOs için; sistem güncellemelerinde oluşan hata sayısının 10'u geçmediği bilgileri yer almaktadır. Ben de şimdiye kadar çok büyük bir problemle karşılaştığımı söyleyemem. Asıl konumuza dönecek olursak;

CentOS 7.0 kurulumu

Sistem gereksinimlerini farklı versiyonlar için https://wiki.centos.org/About/Product linkinden inceleyebilirsiniz.

CentOS kurulumu için tabiki, öncelikle centos kurulumunu edinmemiz gerekmektedir. https://www.centos.org adresinden  Get CentOS Now   Link'ine tıklayarak Minimal ISO dosyasını indiriyoruz. Bu bölümde 3 farklı seçenek bulacaksınız.

  • DVD ISO 
  • Everything ISO
  • Minimal ISO

Minimal ISO seçmemizin nedeni sistemimize istediğimiz programı kendimiz kurmak istememiz. Sunucumuzda işimize yaramayacak her şeyi yükleyerek, az dahi olsa yavaşlatmanın gereği olmadığını düşünüyorum. Buradaki düşüncem her zaman sistemi az yormak ve minimal CPU kullanımı ile sistem kurulumunu tamamlamak olacak.

Edindiğimiz Minimal ISO dosyamızı bootable CD'ye veya USB bellek'e yazdırdıktan sonra, sunucumuza takarak sistemi bu aygıt üzerinden boot işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu kısımda ben ekran görüntüleri alabilmek adına VMware Fusion üzerinden kurulum işlemi yapacağım. Gerçek donanım ile aşamalar bazında farklılıklar olacaktır. Ayrıca sanal PC yerine fiziksel bir makineye kurulum yapıyor iseniz CentOS'un donanımınızla ne kadar uyumlu olduğu da önemli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyem öncelikle sanal bir makineye kurulum sağlayarak sistemin mantıksal düzeni hakkında bilgi ve tecrübe edinmenizdir.

Not: VMware Fusion kurulumu esnasında yapılırken Use Easy Installation seçeneğini kapatınız.

Network ayarlarında network bağlantısının açık veya kapalı olduğundan emin olmakta yarar var. Daha sonra tekrar uğraşmamak için bu yok daha pratik bir yol sağlayacaktır.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra YUM (Yellowdog Updater Modified) aracını güncellemenizi her zaman tavsiye ederim. bu güncelleme işlemi

yum update -y

komutunu giriyoruz. Bu update işlemi ile centos'la birlikte gelen yazılımların güncel versiyonlarını yüklemiş oluyoruz.

İsim:
Yorum:
Doğrulama:
Yorum Ekle