08.11.2017 17:49 Tarihinde oluşturuldu. / 40 Kez okundu.
HOST, VPS ve Fiziksel Server

Websitesi tasarlamak ve yayınlama konusunda meraklıysanız. Yayınlama konusunda önünüzde iki seçenek olacaktır. ilki HOST kiralamak ikincisi ise Server kiralamak. Bu ikisi arasında temelde farklılık görünmese dâhi bir takım farklılıklar olacağını zaman içerisinde anlayacağınıza eminim.

Kiralanan HOST dediğimiz senaryoda;

HOST firması size bir DNS adresi verir ve elinizde bulunan Domain adresinizi verilen bu DNS adresine yönlendirmenizi ister. Bir süre sonra DNS kayıtları başarılı olduktan sonra domain adresinize girmenize çalıştığınızda plesk vb yönetim paneli ile karşılaşırsınız ve HOST'unuz için olan gerekli ayarlamaları buradan halledebilirsiniz. Bu yöntemdeki mantık, HOST firması kendi bilgisayarında belirli bir alan tutarak size sağlamış olduğu DNS adresi üzerinden sadece sizin müdahale edebileceğiniz bir alan sunmaktadır. Bunun dışında olan ayarlamaları (Örneğin; PHP MySQL Güncellemeleri) HOST ile iletişime geçerek talepte bulunmanız gerekmektedir. Bir çok HOST firması size bu yetkilendirmeyi sağlamamaktadır.

Kiralanan Server Senaryosunda ise iki seçenek vardır;

Ya 7/24 internete bağlı Linux işletim sistemli bir bilgisayar kiralamak. Ya da sanal olarak size belirtilen alan büyüklüğüne sahip VPS kiralamak. Ikisinde de artı ve eksiler çoktur. Fiziksel bilgisayar kiraladığınızda Server'a yanlışlıkla dahi zarar verme durumu olduğunda ( Örneğin Boot işlemi gerçekleşmiyorsa) Server şirketi ile iletişime geçerek müdahale konusunda yardımcı olmalarını istemeniz gerekmektedir. Ancak güzel bir artısı bu bilgisayarın fiziksel olarak yalnızca sizin için ayrılmış olmasıdır. 

İkinci durumda VPS kiralama dediğimiz olayda, Server firması yine fiziksel bir bilgisayarı VMware tabanlı işletim sistemi kullanarak sanal bilgisayarlara ayırmasıdır. Size sağlanan alan ile diğer kullanıcılara sağlanan alanlar arasında bir geçiş görünmese dahi aynı fiziksel bilgisayar içerisinde yer almaktadırlar. Bu durumda size 40gb'lık bir alan içerisinde istediğiniz işletim sistemini kurarak hizmetinize sunacaktır. Bu sağlamış olduğu VPS'in kendine ait IP adresi olmasının yanı sıra tüm yazılımsal yüklemeler ve güncellemeler sizin tarafından yapılabilecektir.

Her üç senaryoda da websitenizi yayınlamanız mümkün olacaktır. Bu tamamen sizin profesyonellik seviyeniz ve yapmak istediklerinizle alakalı bir durum. Farkı durumlar için en iyi seçenekleri kendi fikrimce açıklık getirmeye çalışayım;

Örneklendirecek olursak;

Sadece websitesi yayınlamak istiyorsunuz, WordPress vb blog scriptleri tüm ihtiyacınızı görüyorsa bir hosting firmasından HOST kiralamanız yeterli olacaktır.

Ancak ben websitemi yayınlamak istiyorum ve bunun yanında arkaplanda çalışan bir takım yazılımlar da yapmak istiyorum derseniz HOST fikri sizin için yetersiz kalacaktır. Web sitesi içerisinden gerçek zamanlı yayın müzik yayını gibi işlemleri yapabilmeniz için arkaplanda çalışan bir takım yazılımlar da kullanmanız gerekmektedir. Yalnızca web programlama dilleri ile bunları gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Yani radio yayını yapmaktan bahsedecek olursak siz kişisel bilgisayarınız ile server arasında bağlantı kurarak veri akışı sağlarken server ise sizden gelen verileri websitenize taşıyarak bunları yayınlamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle ya VPS ya da gerçek anlamıyla server bilgisayar kiralamanız gerekecektir. Çok profesyonel bir sistem üzerinde çalışmayacak iseniz VPS işinizi görecektir. Sanal veya fiziksel olarak bir server'a sahip olmak arasında ilk etapta pek bir fark olmayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki herhalükarda paylaşımlı bir bilgisayarda olacaksınız ayrıca yetkilendirme ve sınırlandırma tamamen size VPS hizmeti sağlayan firma ile alakalı olacaktır.

Fakat ben çok profesyonel bir iş yapıcam ve webserver haricinde de bilgi güvenliği konusunda hassas işler yapacağım diyorsanız. DataCenter şirketlerinden Server kiralamanız sizin için doğru seçenek olacaktır.

Youtube tarzı yüksek işlemler ve arka planda codec işlemlerini VPS ile yapabilmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak kişisel bir mağaza açmak istiyorsanız ve arkaplanda veri tabanındaki değişiklikleri analiz etmenize yarayan yazılım yazdıysanız bunu da HOST kiralayarak yapamayacaksınız. 

Bu örneklendirmeleri daha da arttırabiliriz ancak bahsettiğim gibi MinimalPro.net'te anlatılan derslerin çoğunluğu temel server ayarlamaları üzerine olacaktır. Server üzerine MySQL nasıl kurulur ve ayarlamaları nasıl yapılır gibi konular üzerine olacaktır.

 

 

İsim:
Yorum:
Doğrulama:
Yorum Ekle