09.11.2017 16:58 Tarihinde oluşturuldu. / 52 Kez okundu.
Server SSH bağlantısı

Linux tabanlı bir Server kiraladığınızda size server kiralama şirketi tarafından yalnızca IP ve giriş şifreleri verilir(veya siz şifre oluşturursunuz). Bu IP adresine bağlanarak server'da ayarlamalar yapmanız için farklı seçenekler bulunmaktadır.

Windows bilgisayar ile çalışıyorsanız Putty yazılımını indirerek  yapabilirsiniz.

Linux ve MacOS bilgisayarlarda basit terminali kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ekstra bir yazılıma ihtiyaç yoktur.

 

Windows bilgisayarınıza Putty yazılımını yüklediğinizde karşınıza gelecek ekran şu şekilde olacaktır;

Sağlayıcınız tarafından size verilmiş olan IP adresini (ya da Hostname) girerek port adresini 22 olarak giriniz. Standart olarak SSH bağlantıları değiştirilmediği sürece 22. Port üzerinden yapılır. Bunu isteğiniz dahilinde değiştirmeniz de mümkündür.

Bağlan'a tıkladığınızda karşınıza öncelikle parmakizi bırakmanızı gerektirecek bir uyarı ekranı gelecektir. Daha sonra ise bu kısıma onay verdiğinizde sizden Login as: olarak kullanıcı adınız server tarafından istenilecek, Kullanıcı adınızı yazdıktan sonra şifre isteyen bir ekran gelecek. bu ikisini doğru şekilde girdiğinizde linux ana dizinine ulaşmış olacaksınız.

Linux ve MacOS bilgisayarlarda ise herhangi ekstra bir yazılım kurmadan terminal aracılığıyla SSH bağlantısı terminalde;

ssh root@123.456.789.012

şekildedir. burda görmüş olduğunuz root@ kısmı kullanıcıadınız@ipadresi şeklinde olması gerektiği anlamına gelmektedir.

Daha sonra sizden parmakizi (fingerprint) için onay almak isteyecektir bu kısıma YES diyerek onay verdikten sonra server'ınıza bağlanmış olacaksınız.

 

 

İsim:
Yorum:
Doğrulama:
Yorum Ekle